FEI Solidarity projekt koolisõidus

2017. a alustasime projektiga, mille raames saavad koolisõidu noored tuge ERL-ilt ja FEI Solidarity programmilt aastatel 2017-2018. Projekti eesmärk on viia Eesti laste, ponide, juunioride, noorte ja U25 klasside sportlased rahvusvahelistele võistlustele ja suurim lõppeesmärk oleks 2018. aasta Põhjamaade Meistrivõistlused.

Mads Hendeliowitz pidas Rahulas esimese treeninglaagri

2017-2018. hooajal ERL’ilt ja FEI Solidarity programmilt toetust saav noorte koolisõitjate tiimi projekt käivitus aktiivselt selle nädala teisipäeval ja kolmapäeval Rahulas, kui projekti väistreeneriks valitud Rootsi tippkoolisõitja Mads Hendeliowitz andis siin oma esimesed trennid.

Tiimi kandideerinud 23st sportlasest valisid Siim Nõmmoja, Riina Pill, Eva-Maria Vint-Warmington ning selle projekti peatreener Alla Gladõševa välja 11, kes said kutse esimesse treeninglaagrisse, kuhu kohale tuli siiski 10 – Helena Kaal, Marii-Heleen Raidmets, Rose Marie Skjoldby, Katariina Merila, Catlyn Lepman, Anna Rastoštšenkova, Stella-Marii Tamme, Carinee Ainola, Miriam Tamm, Elisabeth Skjoldby. Treeningutel osalesid lisaks ka mõned seeniorpaarid – Anželika Maasik, Tiina Kuusmann ja Diana Pruks. Laagri tulemusena selguvad lähiajal noorte A ja B tiimid, kus liikumine ühest teise ei ole olude muutumisel välistatud.

Mads Hendeliowitz Rahulas oma õpilastega. Foto: Annike Laving

Mads Hendeliowitz Rahulas oma õpilastega. Foto: Annike Laving

Hendeliowitz tegi kahe päeva vältel noortega väga tõsist tööd, mis algselt ehk pisut ehmatas, kuid pani hiljem siiski vaimustuma. Projekti üks eestvedajaid Annike Laving, kes tegutseb laagris ka tõlgi eest, sõnas, et Mads lähenes igale paarile äärmiselt individuaalselt ja andis vastavalt hobusele erinevaid harjutusi. Kõige enam tõi ta välja selle, et meie noored peavad mugavustsoonist välja tulema. „Pole ühtegi testi, kus mõni harjutus ei nõuaks reaalset tööd. Ei üheski allüüris,“ märkis ta.

„Mads tegi väga palju intensiivset tööd ja tüdrukud olid sunnitud tavapärasest ilmselt palju rohkem pingutama. Harjutused olid suurt tähelepanu nõudvad, aga hobused läksid meie kõigi silme all väga kiiresti väga palju paremaks. Nii mõnigi ütles, et teisel päeval oli hobune kui uuesti sündinud,“ lisas Laving.

Hendeliowitz’i kirjeldab ta kui väga head ratsutajat, kel on suurepärane füüsis ning head proportsioonid. „Ta käis mitme meie hobuse seljas ka. Ratsanikuna on ta väga enesekindel, sihikindel ja konkreetne. Ta ei jäta hobusele võimalust mitut moodi mõelda, vaid nõuab viisaka järjekindlusega tegema just seda, mida ta palub.“

Trennis osalenud Helena Kaal võttis toimunu kokku väga positiivselt: „Trennid olid väga-väga huvitavad. Avardasid palju minu silmaringi ja julgustasid katsetama uusi võtteid. Saime hobused väga hästi liikuma, eriti oli vahet näha Supermanil – nii ülesmäge pole ma veel varem teda liikumas näinud! Mads julgustas tõstma eest hobuseid kõrgemale ning rohkem ka peale sõitma, ja see tõesti muutis liikumisi palju rohkem ülesmäge.“

Mida täiesti uut Helena enda jaoks üles noppis? „Iga päev tuleb sõita korralikult nurkasid ja rajal sirgelt. Kindlasti ei tohi lasta raja peal hobustel tuigerdada – see kipub mul tihti ununema. Üldiselt tuleks kogu aeg hoida kerget õlad sees asendit – see pole mulle uudis, kuid samuti kipub meelest minema. Veel palus ta ratsanikul sügavalt hingata ja lõdvestuda.“

Korduma Kippuvad Küsimused noorte koolisõitjate tiimi kohta!

KES ON VÄLISTREENER?

Mads Hendeliowitz. Foto sportlase Facebooki lehelt.

Välistreeneriks selle projekti raames on Mads Hendeliowitz Rootsist. Tegemist on nimeka ja praegusel hetkel aktiivselt tegeva koolisõitjaga, kes võistles Rootsi lipu all ka 2016. olümpiamängudel Rios, kus saavutas individuaalarvestuses tugeva 29. koha ja kuulus ka Rootsi võiskonda, mis saavutas tugeva 5. koha olümpaimängudel. Hetkel on ta oma hobusega Jimmi Choo Seq koolisõidu FEI edetabelis tugeval 41. kohal.  Ta kuulub Rootsi nn eliit-koondisesse. Rohkem infot Mads Hendeliowitzi kodulehelt ja FEI lehelt.

Mads Hendeliowitz on väga kogenud ja ka diplomeeritud ka treenerina. Rootsi üks prestiizhikamaid ratsakoole on Ridskolan Strömsholm, kus Mads Hendeliowitz on töötanud 8 aastat „Eliitprogrammi“ treenerina. See näitab ka tema kogemust noorte ratsanike treenerina. Ka praegusel ajal treenib tema käe all noorsportlasi, kes on minemas Põhjamaade meistrivõistlustele.

Kuidas valitakse tiimi liikmed?

Kandideeris kokku lausa 23 sportlast. Vanuses 10-25 aastat. Valiku kriteeriumiteks on eesmärgid ja perspektiiv esindada Eestit rahvusvahelisel tasemel vastavas raskusastmes. Samuti loeb palju sobiva hobuse olemasolu, ka hobune peaks olema vastavas vanuseklassis rahvusvahelises  konkurentsis võimekas. Hetkel on valitud 11 sportlast, kes saavad kutse esimesse treeninglaagrisse.
Valik tehti just paaride perspektiivi arvesse võttes ja valiku tegid ratsaliidu esindajad Siim Nõmmoja, Riina Pill ja Eva-Maria Vint-Warmington ning selle projekti peatreener Alla Gladõševa.
Valik on tehtud hetkeseisu põhjal ning kui osaleja olukord muutub (olukord hobuse suhtes, paremate tulemuste saavutamine vms.) siis on võimalik liikuda ka B tiimist A tiimi või vastupidi.

Millal toimub esimene treeninglaager?

Esimene treeninglaager koos välistreeneriga Mads Hendeliowitziga toimub 21.-22. märtsil Rahula tallis. Välistreener annab päevas treeninguid kokku 10.  Esimene treeninglaager koos välistreeneriga Mads Hendeliowitziga (Rootsi) toimub koolivaheajal 21.-22. Märtsil 2017 (teisipäev-kolmapäev) Rahula tallis.

Palju maksab treeninglaagris osalemine?

Esimene treeninglaager on kõigile kandidaatidele võrdse omaosalustasuga.  Välistreeneri kaasamine on üsna kulukas ettevõtmine ja esimeses laagris alles toimub lõplik tiimi valik. Edaspidi vastavalt valikule (A tiim, B tiim) hakkab osalustasu olema rohkem kaetud ka FEI Solidarity fondist.

Milline on treeninglaagri formaat?

Treeninglaager saab olema kinnine s.t. et treeningud toimuvad nii, et kohal on välistreener Mads Hendeliowitz, peatreener Alla Gladõševa, sportlase enda treener ja hobuse omanik. See formaat on mõeldud selleks, et tagada treeningute maksimaalne effektiivsus. Meil on tegu noorsportlastega ja selleks, et treengutest oleks võimalikult palju kasu, ei taha me koormata noorsportlasi veel pealtvaatajatega.
Tulevikus on mõte korraldada ka üks avalik treeninglaagri päev, et kõik huvilised saaksid jälgida toimuvat.

Kuidas leidsime Mads Hendeliowitz-i?

Mads-i soovitas meile Dina Ellermann, kes on temaga koos võistlenud ning teadis temast juba eelnevalt. Dina oli ka see, kes võttis Mads-iga ühendust ja veendus, et nii nimekas Rootsi koolisõitja oleks huvitatud koostööst meie noortega. Dina sõnul on tegu treeneriga, kes ka ise treenitavate hobustele ja isegi ponidele sadulasse läheb.

Kas treeningutele saab osalema ka mitte kandideerinud sportlasi (harrastajaid, seeniore jne)?

Mads Hendeliowitz annab päevas 10 treeningtundi. Kutse osalemiseks on saanud 10 sportlast. Kui keegi neist ei soovi osaleda, siis kindlasti saab osalema ka projekti väljastpoolt sportlasi. Hetkel loodame siiski, et kõik noorsportlased on huvitatud nii erakordsest võimalusest areneda nii erakordse treeneriga.

Paneme kokku noorte koolisõitjate tiimi!

Sarnaselt hiljutisele uudisele noorte kolmevõistlejate projekti kohta on rõõm teada anda, et ka koolisõidu noored saavad tuge ERL-ilt ja FEI Solidarity programmilt aastatel 2017-2018.

Projekti eesmärk on viia Eesti laste, ponide, juunioride, noorte ja U25 klasside sportlased rahvusvahelistele võistlustele ja suurim lõppeesmärk oleks 2018 aasta Põhjamaade Meistrivõistlused.

Selle projekti raames on Eesti koolisõitjatel olemas ka oma peatreener, kelleks on tunnustatud Alla Gladõševa. Temaga koostöös ongi plaan moodustada Eesti noorte koolisõitjate tiim, kes esindaksid Eestit rahvusvahelisel areenil.  Koolisõitjate tiimi projekt kaasab ka nimeka välistreeneri, kellega hetkel käivad läbirääkimised.

Hakkame läbi viima treeninglaagreid koostöös noore sportlase enda, tema treeneri ja hobuseomaniku aga ka perekonnaga, iga sportlase arengut jälgib ka peatreener Alla Gladõševa. Treeninglaagrid hakkavad olema kinnised, et tagada võimalikult tõhus treeningtöö.

Projekt hoolib väga ka hobuste tervisest ja tiimi moodustamisel viime läbi kõikidele hobustele ja ponidele veterinaarse ülevaatuse. Sama kordub ka enne suuremaid võistlusi.

Programmiga liitumiseks peab ratsanik kuuluma laps-, poni-, juunior-, noorsportlaste või U25 klassi. Projekti osalema valitakse noored, kes näitavad ise üles soovi areneda, tahavad teha trenni süsteemselt, oleksid avatud uutele ideedele ja lähenemistele. Sportlasel peaks olema potentsiaalikas hobune või poni, hea ja toetav treener, kes on valmis koostööks valitud välistreeneriga ning peatreeneri Alla Gladõševaga.

Minimaalne tase paarile (sportlane+hobune) projektis osalemiseks:

 • LAPSED                          A: L raskem 60%    või    B: L kergem 64%
 • PONIRATSUTAJAD:         A: L ponid 60%       või    B: L kergem 64%
 • JUUNIORID:                    A: M 60%               või    B: L raskem 64%
 • NOORED:                        A: R kergem 60%    või    B: M 64%
 • U25                                 A: GP 60%             või    B: R kergem 64%
 • C: vajalikke tulemusi hetkel pole, aga on potentsiaal ja soov areneda

Projekt pakub:

 • Võimaluse jõuda võistlema rahvusvahelisele CDI-le ja Põhjamaade Meistrivõistlustele!
 • Võimaluse osaleda ERL ja FEI toetusega regulaarselt treeninglaagrites!
 • Koostöö ja toetuse ERL poolt valitud ning projekti kaasatud välistreenerilt ning projekti peatreenerilt Alla Gladõshevalt!
 • Võimaluse saada tiimi liikmeks ja võistelda ERL egiidi all nii Eestis kui välismaal!
 • ERL tunnustega rõivastuse ja hobusele valtrapi!

Kandideerimiseks tuleb esitada:

 • Sportlase CV
 • Hobuse nimi, vanus, parimad tulemused, tervisliku seisundi lühikirjeldus, omanik
 • Treener(id)
 • Treenimispaik
 • Motivatsioonikiri (vabas vormis):
  Millised on Sinu eesmärgid koolisõidus järgmiseks 3-ks aastaks?
  Milline on Sinu perekonna suhe ratsasporti?

Kandideerimiseks vajaliku info palume saata e-postiga: alaving73@gmail.com kuni 07.02.2017.

Lisainfo Annike Laving, tel 5666 1122.