FEI Solidarity projekt kolmevõistluses

Eesti Ratsaliit on saanud 2017 ja 2018 aastaks suurepärase võimaluse teha koostööd FEIga Solidarity Projecti raames. Antud projekti üldeesmärgiks on avardada juunior-, noorsportlaste ja poniratsanike võimalusi, kitsamateks eesmärkideks on osalemine Põhjamaade Mängudel ja Euroopa Meistrivõistlustel.

Projekt võimaldab toetada ja kaasa aidata sportlase ambitsiooni ning potentsiaali jõuda rahvusvahelisele tasemele, pakkudes kõrgetasemelise FEI välistreeneri tuge, kliinikuid ja süsteemset treeningprogrammi. Loomulikult käib see käsikäes ja koostöös noore sportlase enda, tema treeneri ja hobuseomaniku aga ka perekonnaga. Kolmevõistluses on FEI partnertreeneriks valitud Lars Christianssen Rootsist, kes on võistlev tippsportlane, ta on nii ise, kui on tema õpilased EM-il kuldmedaleid toonud. Lars on võistelnud korduvalt maailma kuulsamatel 3V radadel nagu Luhmühlen, Boekelo, Burghley, Badmington ja WEG.

FEI ja ERL kolmevõistluse koostööprojektis osalejad on selgunud

Praeguseks on projekti raames peetud kaks kliinikut. Esimene neist rahvuslik, kus trenne andsid Eesti omad treenerid Annike Laving, Raul Kauna ning Rein Pill. Teisena kliinik FEI poolse partnertreeneri Lars Christiansseniga Rootsist. Nende kahe kliiniku käigus hindasid kõik eelnimetatud treenerid osalevate sportlaste ja hobuste erinevaid võimeid ning potentsiaali ning nii jäid sõelale kuus sportlast.

Valituks osutusid Katriin Sild ja Kati Sõer Tartumaalt, poniratsanikud Maria Martin ja Kärt Kingissepp Harjumaalt, Joanna Britt Metsar samuti Harjumaalt ning Luise Vevers Saaremaalt.  

Projekti valituks osutunud poniratsanikud Maria Martin ja Kärt Kingissepp Lars Christensseni otsustava tähtsusega kliinikus Vaiklas. Foto: Artur Tänna

„Mul on selle projekti juures olnud väga mitme asja üle hea meel,“ sõnas kolmevõistluse mänedžer Merlis Orion. „Esiteks, et kahes kliinikus on osalenud üle ootuste palju paare, sealhulgas meie alale täiesti uusi ja paljulubavaid noorsportlasi. Et me oleme saanud endaga projekti koostööd tegema sellise nimeka välistreeneri nagu Lars Christenssen ja ühed parimatest Eesti treeneritest nagu Annike Laving koolisõidu poolelt, takistussõitja Rein Pilli ning Raul Kauna kolmevõistlusest. Ja lõpuks rõõmustab mind see, et projekti valitud sportlased on üle Eesti nii erinevatest kohtadest – ääretult hea on teada, et kolmevõistlus ei koondu vaid ühte keskusesse!“

Lars Christenssen ja 3V mänedžer Merlis Orion kliinikus Vaiklas. Foto: Artur Tänna

Kõik projekti valitud sportlased on saanud individuaalse eesmärgi, mille poole püüelda, juba aprilli planeeritakse järgmist kliinikut ja ka kolmevõistlejate hooaeg saab alguse aprilli teises pooles Sopotis, Poolas.

FEI Solidarity projekti kliinik Lars Christenssoni juhtimisel Vaiklas

18.-19.02.2017 toimunud kliiniku näol oli tegemist ERL-i ja FEI Solidarity projekti treeninglaagriga, mille üldeesmärgiks on avardada juunior-, noorsportlaste ja poniratsanike võimalusi. Kolmevõistluses on FEI partnertreeneriks valitud Lars Christianssen Rootsist, kes on võistlev tippsportlane, kes nii ise, kui ka tema õpilased on EM-il kuldmedaleid toonud. Lars on võistelnud korduvalt maailma kuulsamatel 3V radadel nagu Luhmühlen, Boekelo, Burghley, Badmington ja WEG. Lisaks on ta ka nimekas rajameister. Näiteks on tema teha ka tänavuste Põhjamaade Mängude, kuhu ka meie sportlased pürgimas, rajad. Nüüd siis oli võimalus Eesti noorsportlastel sellise kaliibriga treeneri käe all end proovile panna.

Lars Christenssoni kliinik. Foto: Merlis Orion

Treeningud toimusid kahel päeval, kus hommikul tegeleti ratsastuse ning õhtuti hüppetreeningutega. Treeningud olid osalejate hinnangul sisukad ja intensiivsed, ka ei põlanud Lars mitmel korral ka ise osaleva hobuse selga istuda, et veelgi paremaid näpunäiteid anda. Lisaks pidas Lars ka iga ratsanikuga individuaalse vestluse, kus pandi paika suuremad eesmärgid ja esimesed sammud, mida sinna jõudmiseks peaks tegema.

Lars Christenssonil oli Vaiklas põhjust rõõmustada.
Foto: Merlis Orion

Lars Christensson oli toimunud kliiniku järel väga positiivne. „Teil on väga head ning potentsiaalikad noorsportlased,“ ütles ta. „Selles seltskonnas siin oli niisuguse loomuliku tunnetuse ja andega ratsanikke, keda kohtab harva, eriti nii noores vanusegrupis. Ilma igasuguse möönduseta on Eestis noori kolmevõistlejaid, kes suudaksid maailmas korralikku konkurentsi pakkuda.“

Ka jäi Lars rahule kliiniku toimumiskoha ja korraldusliku poolega. „Teil on suurepärane kolmevõistluse pere,“ kiitis ta. „See oli midagi erilist, mille teie treenerid, hobuseomanikud, noorratsanikud, harrastussportlased ja kõik ülejäänud siin nädalavahetusel moodustasid. Ma olen palju kliinikuid ja treeninguid andnud, aga sellist töötahet, ühtsus ja huumorimeelt ei ole veel kohanud!“

Christensson on sportlasena tulnud 1993.a. võistkondlikuks Euroopa meistriks, osalenud enamusel maailma kolmevõistluse suurturniiridel, kaasa arvatud Maailmamängud. Lisaks sellele on ta täitnud Rootsi kolmevõistluskoondise peatreeneri ametit, olnud Iirimaa koondise mänedžer ning samuti Taani ponide, juuniorite ning noorte peatreener. Üheksa aastat oli Christensson legendaarse Malmö City Horse Show direktor, mille raames on läbi viidud ka kolmevõistluse Euroopa Meistrivõistluseid.